Rośnie moda na… trampoliny do skakania

W polskich ogrodach zaczynają królować… trampoliny ogrodowe! Ale jaką trampolinę wybrać? Która trampolina ogrodowa będzie najbezpieczniejsza, a która najtrwalsza? Jak rozpoznać dobrą trampolinę ogrodową? Trampolina ogrodowa składa się ze stelaża na nogach, do którego za pomocą sprężyn przymocowana jest elastyczna mata, na której się skacze. Stelaż zwykle wykonany jest z metalowych rurek zabezpieczonych antykorozyjnie. Powinny być solidne, aby nie wyginały się przy obciążeniu.

Producenci oferują trampoliny ogrodowe o prostej formie, ale także takie, które posiadają dodatkowe elementy. Jeżeli ma być ona przeznaczona dla dzieci, lepiej wybrać drugi rodzaj. Trampolina ogrodowa musi wówczas posiadać siatkę i drabinkę. Zwykle producenci dołączają do zestawu także pokrowiec, który pozwala na jej komfortowe przechowywanie. Trampoliny ogrodowe dostępne na rynku charakteryzują się przede wszystkim nowoczesnym wyglądem.

Nie należy jednak dać się jemu zwieść. Trzeba sprawdzić, czy produkt jest wysokiej jakości i zawiera udogodnienia techniczne. Stelaż dla siatki powinny tworzyć ramiona, które są stabilne – np. w kształcie półokrągłym. Dodatkową zaletą produktu jest pokrycie ramion pianką zabezpieczającą. Powinny łączyć się za pomocą dużych, grubych śrub. Bardzo ważny jest też sposób składania, który nie powinien być skomplikowany. W przypadku dobrej jakości trampolin ogrodowych wystarczy wykręcić kilka śrubek.

Najmniejsze trampoliny mają średnicę niecałego metra, a największe blisko 4 m. Do tych najmniejszych można dokupić uchwyty ułatwiające skakanie. Bezpieczniejszą zabawę zapewni siatka osłaniająca. Może być w komplecie z trampoliną lub można ją do niej dokupić. W tym drugim przypadku najlepiej wybrać produkt tego samego producenta, wówczas będziemy mieli pewność, że będzie idealnie pasowała.

Na You Tubie można napotkać na co raz więcej filmików pokazujących, dlaczego mamy do czynienia z tą popularnością trampoliny. Bo to jest serio dobra zabawa. Przyjemne z pożytecznym… poskakać poskakać i przy okazji zrzucić wiele kalorii. No i super rzecz na odstresowanie się. Spójrzcie sami:

Warto sprawdzić, czy konstrukcja trampoliny jest stabilna i wytrzymała. Dobre oparcie zapewniają nogi w kształcie odwróconej litery C. Kolejnymi istotnymi elementami są sprężyny – powinny być mocne i elastyczne – oraz mata, która musi być wytrzymała, sprężysta i odporna na działanie czynników atmosferycznych. W dobrych trampolinach stelaż i sprężyny osłonięte są kołnierzem z elastycznego tworzywa, a dodatkowo twarde elementy, o które można by się boleśnie uderzyć, obłożone są miękką pianką. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania elementów i połączeń – powierzchnie muszą być gładkie, nie mogą wystawać żadne ostre elementy. Zwykle producent podaje maksymalne obciążenia, jakie wytrzyma trampolina i którego nie powinno się przekraczać. Może to być na przykład 120 lub 150 kg.

Zapisz

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *