Najtańszy rodzaj oświetlenia do kuchni

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Jest to szczera prawda, gdyż pomieszczenie to kojarzy nam się z ciepłem, bezpieczeństwem i rodziną atmosferą. Dlatego też aranżując naszą kuchnię powinniśmy zadbać o najistotniejsze szczegóły. Jednym z takich podstawowych i najważniejszych czynników aranżacji kuchni jest oświetlenie. Takie odpowiednio zaprojektowane światło powinno nam nie tylko ułatwić wykonywanie czynności, takich jak gotowanie, zmywanie, sprzątanie, ale również pozwolić stworzyć oryginalny klimat. O czym należy pamiętać, planując oświetlenie kuchni.

Źródło: www.klusdesign.pl

Tak więc planując oświetlenie kuchni, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty aranżacyjne, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Podstawową zasadą jest zastosowanie kilku źródeł światła. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie funkcyjne, które doświetli kluczowe strefy pomieszczenia – blaty robocze, okolice zlewozmywaka czy kuchenki. Niezbędne jest także światło ogólne, równomiernie oświetlające całe pomieszczenie. Jeśli chcemy zbudować nastrojową atmosferę, warto pomyśleć również o jego funkcjach dekoracyjnych.

1. OŚWIETLENIE OGÓLNE

Oświetlenie ogólne to nic innego jak lampa zamieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Przy jej wyborze kierujmy się zarówno stylistyką, jak i metrażem kuchni. Wiszące żyrandole z pokaźnym kloszem najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Z kolei montowane tuż przy suficie plafoniery idealnie oświetlą niewielkie pomieszczenia, nie ingerując w ich przestrzeń. Pojedyncze źródła światła nie są jedynym sposobem na oświetlenie ogólne. Można z powodzeniem zastąpić je kilkoma punktami świetlnymi, np. oprawami LED zamontowanymi w podwieszanym suficie, które optycznie powiększają wnętrze i dodadzą mu przestronności. Innym rozwiązaniem są systemy lamp zamocowanych na linkach, listwach lub specjalnych szynach. Tworzą efekt wnętrza nowoczesnego, a poza tym są bardzo praktyczne. Pozwalają na ukierunkowanie świata na wybrane punkty w przestrzeni.

2. BLAT W DOBRYM ŚWIETLE

Szczególnie często użytkowanym miejscem w kuchni są okolice blatu – strefa, w której zmywamy naczynia, gotujemy i przygotowujemy posiłki. Wykonując te czynności, najczęściej stoimy tyłem do głównego oświetlenia, zasłaniając tym samym źródło światła. Jest to zdecydowanie niepraktyczne, a dodatkowo męczy oczy. Aby tego uniknąć, konieczne jest równomierne i odpowiednie oświetlenie tej strefy. Najlepszym rozwiązaniem będą np. diody LED, które nie przegrzewają się i są odporne na wilgoć. Umieszcza się je punktowo w spodach szafek wiszących albo montuje tuż pod szafkami w specjalnych oprawach. Alternatywnie można zastosować kinkiety ze światłem padającym w dół – nadszafkowe lub ścienne. Korzystając z nich, należy pamiętać, aby poszczególne punkty świetlne nad blatem, rozmieścić względem siebie co 40 – 60 cm. Bardzo praktyczne, a zarazem ozdobne, są podłużne świetlówki liniowe oraz taśmy LED montowane bezpośrednio pod szafkami kuchennymi. Dobierając rodzaj światła, halogeny, ledy czy świetlówki koniecznie zwróćmy uwagę na współczynnik oddawania barw oznaczony symbolem Ra. Im będzie wyższy, tym bardziej naturalnych kolorów możemy się spodziewać. Do kuchni zaleca się Ra o wartości 80 – 85. Istotna jest także temperatura barwowa – TC, którą określa się w stopniach Kelwina. Im jaśniejsza barwa światła, tym bardziej sprzyja ona pracy i koncentracji. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić, ponieważ chłodna barwa światła po pewnym czasie może męczyć. Dlatego też najlepiej zastosować światło o ciepłej lub neutralnej barwie 3000 – 4000 K.

Źródło: www.klusdesign.pl

3. OŚWIETLENIE DEKORACYJNE

Dodatkową ozdobą, a zarazem nastrojowym elementem kuchni może być oświetlenie dekoracyjne. Nie jest ono niezbędne, jednak umiejętnie zaaranżowane wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Tę funkcję mogą pełnić podświetlane szafki z przeszklonymi frontami lub oprawy zamontowane w witrynach i wnękach. Najlepiej w tym celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED – owe, które mają walory dekoracyjne i są przy tym energooszczędne. Na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych rozwiązań, korzystając z nich, należy jednak zachować umiar. Można bowiem łatwo przesadzić ze zbyt dużą ilością form i kolorów. Oświetleniem dekoracyjnym mogą być także lampy zawieszone bezpośrednio nad stołem. Jeżeli jedno pomieszczenie w domu pełni funkcję kuchni, jadalni i salonu, warto nad stołem umieścić lampy, które dodatkowo oświetlą tę strefę. Trzy podłużne lampy nad prostokątnym stołem dodadzą wnętrzu ciekawego stylu. Pamiętajmy także, by jeszcze na etapie projektowania instalacji pomyśleć o zastosowaniu kilku obwodów elektrycznych. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie sterować oświetleniem i uruchamiać tylko te lampy, które są potrzebne w danej chwili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *