Jaka dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy?

Wiele osób uważa, że przyjmowanie sztucznych hormonów jest wystarczające w naszej walce z Hashimoto. Przyjmowanie tabletek to jedyne 20% tego, co możemy zrobić, aby walczyć z tą chorobą. Jeżeli chcecie zrobić coś więcej aby walczyć z objawami tej choroby to ten artykuł jest właśnie dla was. 

źródło: pixabay.com

Te porady pozwolą ci zapomnieć o Hashimoto

  • Odpowiednia dieta
  • Włączenie do diety ziół wspomagających niedoczynność tarczycy
  • Staraj się wyeliminować ze swojej diety produkty takie jak kawa, alkohol oraz herbata

Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zadbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, ponieważ wiele osób borykających się z tą chorobą ma zaburzoną tolerancję węglowodanów. Zazwyczaj po zjedzeniu posiłku, który jest bogaty w węglowodany, poziom cukru we krwi bardzo szybko się podnosi i tak samo szybko spada. W odpowiedzi na to nasz organizm zaczyna uwalniać dużą ilość insuliny, której zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Takie „działania” naszego organizmu mogą powodować zawroty głowy, zmęczenie, nerwowość, niepokój, a nawet lęki. Powtarzanie się wahania poziomu cukru we krwi, mogą z czasem spowodować oporność na insulinę, co w efekcie będzie prowadzić do cukrzycy typu 2.

Dieta osób borykających się z niedoczynnością tarczycy powinna być bogata w:

  1. Białka – w tym wypadku posiłek powinien składać się z 20-30% białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego.
  2. Zdrowe tłuszcze – dzienna porcja tłuszczu powinna wahać się od 4 do 6 łyżeczek, takie tłuszcze możemy znaleźć w orzechach i nasionach np. dyni, surowym awokado, oleju kokosowym zimno tłoczonym
  3. Przeciwutleniacze – przeciwutleniacze walczą z wolnymi rodnikami, które są efektem wielu procesów zapalnych
  4. Witaminę A, C i E
  5. Selen i Cynk
  6. Węglowodany – dziennie powinno się jeść 2 razy po pół szklanki świeżych owoców i od połowy do jednej szklanki ziaren np. ryżu, czy też warzyw bogatych w skrobie

źródło: pixabay.com

Osoby z Hoshimoto powinny unikać surowych warzyw, które bogate są goitrogeny, które szkodzą tarczycy, są to m.in. warzywa kapustne takie jak brokuły, brukselka, kapusta, czy też kalafior.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *