Dieta bezglutenowa – dużo się słyszy, co to jest?

Na świecie niemal każda osoba zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Niektóre są bardzo poważne, a niektóre trochę mniej, ale wciąż istnieją. Próbujemy z nimi walczyć poprzez stosowanie różnego typu kuracji między innymi leków, zabiegów, diet, z nadzieją, że nam to pomoże. Jedną z najczęstszych chorób, na którą ludzie cierpią jest choroba układu trawiennego. Aby z nią walczyć chory musi przejść na tzw. dietę bezglutenową. Co to takiego jest ta dieta bezglutenowa?

gluten zboża

Przede wszystkim dieta bezglutenowa jest to dieta, w której trzeba wyeliminować produkty bogate w gluten. Organizm chorego po prostu nie toleruje glutenu. Chory w zasadzie musi do końca życia być na takiej diecie. Jeśli taka osoba nie zmieni swoich nawyków żywieniowych na stałe objawy choroby mogą powrócić, a nawet się nasilić. Dlatego też powinna mieć wykaz produktów, które są dozwolone w tej diecie. Osoba na diecie bezglutenowej przygotowując sobie posiłek musi używać np. mąki bezglutenowej, kukurydzianej, ziemniaczanej, ryżowej. Generalnie wszystkich z oznaczeniem „bez glutenu”. Również w menu takiej osoby powinny znajdować się makarony sojowe i ryżowe, kasze gryczane, jaglane, kukurydziane oraz ryż i ziemniaki. W jadłospisie nie może również zabraknąć świeżego mięsa, ryb, owoców morza, kabanosów, mocno suszonych kiełbas, owoców i warzyw. Jak się okazuje na takiej diecie można przeżyć. Owszem jest sporo zakazanych produktów, ale jest też wiele produktów, które można spożywać, albo zastąpić je innymi. Dieta ta stała się również modnym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Stosują ją znane osoby tzw. celebryci. Osoby, które spożywają produkty bogate w gluten pobudzają swój organizm do produkowania insuliny. Wysoki poziom insuliny powoduje, że w naszym organizmie gromadzi się tłuszcz. Jest to spowodowane tym, że we krwi znajduje się mniej cukru, co z kolei wzmaga uczucie głodu. Zwykle wtedy jesteśmy bardziej skłonni do podjadania słodkich przekąsek, jak np. batony, czekolada itd. Z tego właśnie powodu stosowanie diety bezglutenowej może nam pomóc w zredukowaniu chęci podjadania, co w efekcie pomoże zrzucić zbędne kilogramy.

źródło: pixabay.com

A, więc dieta bezglutenowa jest pomocna dla osób z chorobami układu trawiennego. Dietę bezglutenową stosują również osoby, które borykają się z nadmiarem kilogramów, bo jak się okazuje dieta ta to świetny środek odchudzający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *