Czy są jakieś powikłania po umieszczeniu balona w żołądku?

U osób, które mają dużą nadwagę stosuje się tzw. metodę BIB. Jest to metoda umieszczenia balona w żołądku. Przeprowadza się ją wtedy, kiedy już wszystkie inne metody takie jak np. dieta, ćwiczenia zawiodły w walce ze zbędnymi kilogramami. Taki balon żołądkowy to dla nich ostateczność. Osoby, które będą mieć taki balon w żołądku zastanawiają się pewnie, jak taki zabieg wygląda, czy są po nim jakieś powikłania i jakie jest jego działanie. Pokrótce postaram się to wyjaśnić.

stetoskopZatem balon żołądkowy wykonany jest ze specjalnego, odpornego na działanie kwasów żołądkowych materiału. Następnie wypełniany jest solą fizjologiczną i wprowadzany przez gardło do żołądka ( za pomocą aparatu endoskopowego), co obniża inwazyjność zabiegu i zmniejsza ryzyko powikłań. Balon znajduje się w żołądku przez 6 miesięcy, po czym jest wyjmowany, a jeśli zajdzie potrzeba wymieniany na nowy. Działanie metody BIB jest proste. Wprowadzony balon jest na tyle duży, że nie może swobodnie przejść przez układ pokarmowy i unosi się w żołądku. W ten sposób zmniejsza on przestrzeń żołądka, powodując u pacjenta uczucie sytości. Skoro wiadomo już z czego taki balon jest wykonany i jak przebiega zabieg, to teraz powiedzmy coś o powikłaniach po nim.

Okazuje się, że zabieg umieszczenia balona w żołądku i leczenie po nim jest bezpieczne dla pacjenta. Po takim zabiegu istnieje kilkudniowy okres nudności i wymiotów u pacjenta, ale te objawy są łagodzone lekami. Pacjenci, którzy mają balon w żołądku najbardziej boją się tego, że on pęknie. Ryzyko pęknięcia takiego balonu w żołądku jest minimalne, ale jeśli rzeczywiście tak się stanie objawy to np. zmiana zabarwienia moczu ( płyn w balonie jest zabarwiony). Wymaga to natychmiastowego usunięcia balona w żołądku.

źródło: pixabay.com

Z powyższego wynika, że chorzy z dużą nadwagą, którzy decydują się na taki balon w żołądku nie muszą się niczego obawiać. Jest to dla nich szansa na normalnie żyć, bez żadnych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *